Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Święto to ma służyć zwróceniu uwagi społeczeństwa na los opuszczonych dzieci, a także uhonorować pracę, jakiej każdego dnia podejmują się Rodzice Zastępczy. Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to wyjątkowe święto dla dzieci, które znalazły opiekę i miłość u Rodziców Zastępczych. To również święto tych, którzy stali się rodziną dla dziecka, przyjmując je do swojego domu i życia.

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej jakim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie
 w ramach promocji idei rodzicielstwa zastępczego oraz podziękowania Rodzicom Zastępczym za ich pracę przygotowania dziecka do samodzielnego, dorosłego życia oraz za miłość i dobro, którymi obdarzają swoich podopiecznych zorganizował w dniu 3 czerwca 2022 roku dla Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Parczewskiego oraz dzieci w nich umieszczonych wyjazd integracyjno – edukacyjny do Poleskiego Parku Narodowego  z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego pt. „Rodzina to moc – Wszystkie dzieci nasze są”.

Uczestnicy wycieczki przeszli wraz z przewodnikiem z Poleskiego Parku Narodowego ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik”. Przewodnik zapoznała grupę z zasadami ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania na terenie Parku, oraz walorami, zasobami kulturowymi, roślinnymi i zwierzęcymi. Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej było zarastające Jezioro Moszne. Grupa rodzin odwiedziła również Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, gdzie został wyświetlony film edukacyjny o Parku. Kolejnym etapem było zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Następnie grupa rodzin udała się do Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu, gdzie zwiedzała eksponaty etnograficzne oraz ośrodek rehabilitacji zwierząt.

Na koniec w ramach integracji grupa udała się do restauracji Hotel Drob w Urszulinie,  gdzie wszyscy zjedli pyszny obiad oraz deser.

Głównym celem wyjazdu była integracja wszystkich rodzin zastępczych, skorzystanie z miłej formy spędzenia czasu wolnego, poznanie walorów edukacyjnych a także pogłębienie więzi między rodzinami i ich członkami. Mamy nadzieję, że dzień ten długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Autor: Zespół do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej